Bacaklarda Batık Oluşumuna Son

0
1155

üzellik bir bütündür. Sadece ellerimize ve yüzümüze bakmak yetmez. Vücudumuzun büyük bir kısmını kaplayan bacaklarımızdaki eksikliklar güzelliğimize gölge düşürebilir. Bu eksikliklerin ön saflarında da batıklar gelir. Çözüm yollarımız mutlaka işinize yarayacak.

– Öncelik ile batıklara iğne, tırnak vb. cisimlerle mutlaka müdahale edip çıkarmaya çalışmayın. Bunların oluşturduğu deformasyon bacak lekelerinin en büyük nedenidir.

– Tüyleri temizleme prosedürü evvel ılık bir duş alın. Bu prosedür kan dolaşımınızı süratlendirdiği için hem yaşayacağınız acı hissini hatta batık oluşumu azaltır.

– Bacaklarınızı alırken bacaklar bedenden daha yukarıyada olsun. Yine kan dolaşımını gerçekleştiren bu prosedür batıklar yönünden yararlıdır.

Batıklardan kurtulmanızı sağlayacak ekonomik, kolay ve mutlaka işe yarayan bir teknik : Ponza taşı veya halk dilindeki söylemiyle topuk taşı.

Haftada 2-3 kere kuru bacağa ponza taşıyla, dairesel hareketlerle ve taşı hafifçe bastırarak masaj yapın. Ponza taşı hafif ve gözenekleri biraz büyük olsun. Her bacağa birkaç dakika uyguladıktan sonra bacaklarınızı ılık suyla yıkayıp, bolca nemlendirici sürün. İlk prosedürden sonra bile farkı mutlaka göreceksiniz.

Taşı 2-3 ayda bir yenisiyle değiştirin. Çünkü yaptığınız bu peeling prosedürü ile ölü deriler taşın gözeneklerine dolar.

Taşı programlamayı tüy alma prosedürünün anında evvel veya anında ardından gerçeklştirmeyin. Çünkü ağda ve peeling prosedürünün üst üste yapılması ciltte tahrişe neden olabilir.

Bizzat uyguladığım ponza taşı tekniğiyle batıklardan hızlıca kurtulup, yumuşacık ve pürüzsüz bacaklara sahip olacaksınız.

– Duştayken batıklarınız için yapabileceğiniz bir program ise kese tekniğidir. Keseyi ıslatıp, sabun sürün ve bununla bacaklarınıza hafifçe bastırarak dairesel olarak gezdirin.

Not: Kese yerine bulaşık süngeri de kullanabilmeniz mümkün. Bulaşık süngerini ıslatıp, köpürtün ve yeşil alanıyla hafifçe bastırarak ıslak bacağa dairesel hareketlerle masaj yapın.

– Batıklar için ihmal edilmeden yapılması gereken en mühim şey bacağı nemlendirmektir. Her banyo ardından bacaklarınızı kesinlikle bolca nemlendirin.

Batıkların neden bulunduğu bacak lekeleriniz için haftada 1 kez şu maskeyi uygulayabilirsiniz;

l 2 yemek kaşığı yoğurt

l 1 tatlı kaşığı karbonat

l 3 damla limon suyu

Bunları karıştırın ve bacaklarınıza masaj yaparak yedirin. 15 dakika sonra ılık suyla durulayın sonra bacaklarınızı bolca nemlendirin.

Bu prosedürler yardımıyla güzellik salonlarına para dökmeden batıklardan kurtulacak ve yine pürüzsüz ve çekici bacaklara sahip olabileceksiniz.