Bağışıklığınızı Güçlendirmenin Yolları

0
600

Virüslerle boğuştuğumuz ve zamanımizin fazlasını evimizde geçirdiğimiz şu devrelerde bedenimizi dinç tutmalı ve sıhhatli gıdalar tüketerek bağışıklık sistemimizi güçlendirmeliyiz. Bu yazımızda sizlere bağışıklığımızı güçlendirmenin yollarından bahsedeceğiz.

Sıvı alımlarınıza ilgi edin

Vücudumuzun bütün sistemlerinin stabil çalışması için günde 2 litre su için bol bol C vitamini sahibi olan portakal suyu, nar suyu ve seyreltilmiş limon suyu içmeyi unutmamalısınız.

Selenyum vazgeçilmeziniz olsun

Selenyum bağışıklığınız için oldukça önemli bir mineraldir selenyum, patojen mikroorganizmalar ile muhaberearak, bedeninizin direncinin yükselmesinı sağlar. Selenyum eksikliği depresyona, halsizliğe ve güç kayıbına yol açar.

Selenyum sahibi olan gıdalar başlıca bunlardır; Sarımsak, soğan, deniz ürünleri, yumurta, tavuk, kırmızı et, susam.

Kalsiyum sahibi olan gıdalar tüketin

Kalsiyum beden için en mühim minerallerin başında gelir, kemik gelişimi, diş sağlığı, sinir dokularının işleyişi ve bağışıklık düzeninizi güçlendirme yönünden çok önemlidir. Kalsiyum; süt ve süt ürünlerinde, yeşil sebzelerde, yumurtada, meyvelerde ve etlerde yer alır.

C Vitamini alımına özen gösterin

C vitamini mühim antioksidan vazifesini üstlenen vitamindir bilhassa gribe karşı tesirli bulunduğu tanınan bu vitamin beden için büyük ehemmiyet taşır. Bu özelliğinin yanı sıra kolajen yapımında ve diş eti sağlığında çok önemlidir. Çoğu ilacın bünyesinde yer alır bilhassa de soğuk algınlığı tedavisinde sarfedilen ilaçların bünyesinde yer alır.

C vitamini en fazla sahibi olan gıdalar; Portakal, kuşburnu, maydanoz, roka, ıspanak, sivri biber, limon, mandalina ve greyfurttur.

Protein alımına özen gösterin

Vücudumuzun en mühim yapı taşlarından bir tanesi de proteindir. Proteinler bedende hücre yapımından mesul olan, büyüme ve ilerlemeye yardımcı, kas yapım ve tamirında başrol oynayan gıda maddeleridir. Bağışıklığın güçlendirilmesinde hücre yenilenmesinin de tesirli bulunduğunu düşündüğümüzde proteinler beslenmemizde oldukça önemli bir yere sahiptir. Proteinler en fazla: Kırmızı et ürünleri

Balık, tavuk ve kuru baklagillerde yer alır.

Omega 3 alımınızı arttırın

Omega 3 beden sistemlerinde mühim tesire sahiptir bağışıklık düzeninde destekleyici ve tertipleyici vazife üstlenir.

Vücudu dinç tutar zihni kuvvetlendirir ve bilhassa çocukların nörolojik gelişimine büyük katkıda yer alır. Omega 3 bilhassa deniz ürünlerinde, semizotunda, bademde, soya yağında, ıspanak ve

Soya fasulyesinde bol oranda yer alır.

Probiyotik kullanımınızi en üst seviyeye çıkarın

Sindirim ve bağışıklık düzeninizin derli toplu çalışması için probiyotik içeriği yüksek gıdalar tüketin. Tarhana çorbası, turşu, elma sirkesi, yoğurt, boza, şalgam suyu ve kefir bol oranda probiyotik sahibi olan gıdalardir.

Uyku sisteminize ilgi edin

Uyku bedenin toparlanması, hücrelerin yenilenmesi, kas ve beyin işlevlerinin derli toplu çalışması için gerekmektedir. Uyku sisteminize ilgi edin günde minimum8 en fazla 10 saat uyumaya özen gösterin.

En sonspor Bağışıklığınızın kuvvetlenmesi beden sistemlerinin gelişimi ve sıhhatli bir hayat için spor kuraldır. Günde kesinlikle 45 dakika kardiyo yapın. Vakit buldukça esneme hareketleri yapın olanağınız varsa spor salonunda haftada minimum3 gün derli toplu olarak antreman uygulamanızı uygulayın sıhhatli kalın.