Doğal Cilt Maskesi Nasıl Yapılır ?

0
618

Kış aylarının yaklaştığı şu zamanlarda, yaz güneşinde tahriş olan cildinizde ölü deri parçalarından kurtulmak için evinizde yapabileceğiniz natural cilt maskelerinden yararlanabilirsiniz. Bu sayade minimumyaz aylarındaki kadar taze ve canlı cilt tasarıma sahip olabilir ve aktarlardan rahatça temin edebileceğiniz bu ürünlerle cildinizi tazeleyebilirsiniz.

Cilt Tipiniz Açısından Dikkat Etmeniz Gerekenler :

Öncelik ile cilt tarzınızı iyi bilmeli, bilmiyorsanız bir eksperden yardım aldıktan sonra doğru maskeyi programınız. Yağlı cilt yapısına sahip şahıslar ekstra nemlendirici bir kür programı natural olarak hatalı olacaktır.

Cilt tarzınaze müsait kür ya da maske tanımını uygulayarak olduğunuz mevsimde yaz gibi parlayabilirsiniz. Maskeyi kullanmadan evvel cilt tarzınızın nasıl bulunduğuna karar vermelisiniz. Bunların yanı sıra cildinizde meydana gelen lekeler ve gözenekler konusu ile ilgili iyi bir tetkik yaphmalsınız. Kürler kalıcı lekeler için çözüm olamazken, geçici cilt lekelerin onarılmasında son derece tesirli olacaktır.

Mesela cilt için en olumlu netice veren meyvelerden biri salatalıktır. Cildin nem seviyesinı dengelereyek tazeler ve kırışıklık görüntüsünü azaldır. Cildin rengini açarak, sivilce ya da güneş lekelerini gidermenize yardım eder.

Doğal Cilt Maskeleri Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde hazırlanan natural cilt maskeleri içerisinde katkı maddesi olmaması sebebi ile günlük kullanılması tavsite edilir. Maske günlük yapılmalı ve ertesi gün tekrardan yapılarak uygulanmalıdır.

Bütün maskeler göz etrafı hariç başka bölgelere uygulanmalıdı.r

Maske ekipmanlarının temiz olmasına dikkat etmek gerekir.

Cilde uygulanacak olan maskeye karşı alerjik tepki gösterip göstermeyeceğinizi önden teşhis etmelisiniz.

Cildiniz için ilaç kullanılması halinde hekime müracaatlmadan maske uygulanmalalıdır.

Cilt Tiplerine Göre Doğal Cilt Maskeleri

Yağlı Ciltler İçin Doğal Aspirin Maskesi

Evde uygulayabileceğiniz natural cilt maskesi olan aspirin maskesi, cildin yağ seviyesinı dengeleyerek, sivilceden arındırır. Akne izlerinin yok olmasını sağlar.

Aspirin Maskesinin Uygulanışı

4 aspirin kaşıkla ezildikten sonra içerisine1 kaşık bal katılır.

Hazırlanan maske cilde sürülür ve 20 dakika kadar bekletilir.

Bu maske uygulandıktan ve belirli vakit geçmesinden sonra yüz soğuk suyla yıkanmalı ve nemlendirici yapılır. Yağlı ciltlere uygulanması sebebi ile kurutucu tesiri bulunmaktadır. Nemlendirici bu nedenden dolayı tavsiye edilmekterir.

Yan tesir olabilecek haller : Aspirin maskesi kullanılmadan evvel kesinlikle cildin titiz bir yapıya sahip olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Eğer titiz bir cilt yapısına sahipseniz, aspirin cildinizin kızarmasına sebep oabilir. Böyle bir neticela karşılaşıldığı taktirde bu maskenini tüketimine son verilmelidir.

Kırışıklıkları Hafifleten Doğal Cilt Maskesi

Bal, muz ve süt karışımında elde ettikleri maske kırışıklıkların azalmasını ve gözeneklerin kapanmasını sağlayarak cildi sakinleştirir.

Maske Tarifi

1 orta boy muz, 1 yemek kaşığı süt ve yarım yemek kaşığı kadar bal iyice yaydırılır.

Hazırlanan bu karışım, yüze sürüldükten sonra aşağı yukarı 20 dk kadar bkatılır ve ılık su ile yıkanır.

Haftada bir kez tüketimi müsaitdur.

Onarıcı Doğal Cilt Maskesi

Tahribatın yüksek bulunduğu ciltlerde yapılabilecek olan bu maske cildin mat manzarasınü azaltarak parlaklık sunar. böylece ciltte meydana gelen renk tertipsizliğini toparlar.

Maske Tarifi

Malzemeler

3 yemek kaşığı bal

1 adet limon suyu

15 gram gliserin

Uygulanışı

1 adet limonun suyu üstüne bal eklenerek yaydırılır. İyice raşımasının sonrası 15 gram gliserin katılır ve maske cilde sürülür. 15 dakika sonar yüz ılık su ile durulanır. Cildiniz titiz ise 7-8 dk evvel cildinizi yıkamalısınız. En çok haftada İki kez kullanılması tavsiye edilir.

Doğal C Vitamini Bakımı

Cildinize uygulayacağınız C Vitamini takviyesinden olan limon ve balın uygulanması cildinizi daha sıhhatli ve genç gösterecektir.

Uygulanışı

Limon ortadan bölünerek 1 yemek kaşığı bala batırılır ve cilde hafif dairesel hareketler ile yapılır. En çok 10 dk uygulandıktan sonra cilt ılık su ile temizlenir.

Cilt maskelerinin sonrası cilt tarzınaze müsait nemlendiricilerle cildinizi nemlendirebilirsiniz.

Makalemizde sıklıkla sarfedilen ve temini basit olan ürünlerden natural cilt maskeleri nasıl yapılır, Nelere dikkat etmek gerekir çeşitli olarak araştırdık. Doğal cilt maskeleri uygularken cildin titizliğinin olması cilt üstünde beklenilen tesirnin sağlanmamasına yol açabilir. Böyle hallerde maske tüketimini mutlaka durdurmalısınız.