Metabolizma hızlandırmak için neler yapmalı? Doğal yöntemler

0
910

Metabolizma sürati şahıstan şahsa farklılık göstermekle bireş güdümlü devre devre de şahıs için farklılık gösterebilir. Tiroid rahatsızlıkları gibi faktörlerde metabolizmayı tesirler. Kilo vermek için diyet yapmadan evvel ilgi edilmesi gereken etken metabolizmadır. Metabolizma süratlenirsa kilo vermeniz basitleşir. Bu yazımızda metabolizmayı süratlendirmak için neler gerçekleşebileceğini açıklayacağız.

Kilo vermek için aç kalabilmek değil metabolizmayı süratlendirmak gerekmektedir. Birkaç gün yemek yemeyerek kilo vermeyi beklemek hem sağlığınızı olumsuz yönde tesirler hatta proses sonucunda daha çok kilo almanıza neden olabilir. Aç kalan beden metabolizmayı yavaşlatır ve yağ depolar. Kilo vermek için derli toplu bir beslenme uygulaması ile birlikte metabolizma süratlendirici çalışmalar gerçekleştirmek gereklidir.

Metabolizma nasıl süratlendirılır?
Hareketli hayat
Spor ve egzersizler metabolizmayı çalıştnehir için olmazsa olmazdır. Spor esnasında kalp temposunuz artar, kaslarınız çalışır ve metabolizma buna yanıt sunar. Düzenli spor ve egzersiz yapacak zaman ve enerjiyi kendinizde bulamıyorsanız yürüyüş yapılabilir, dans edebilirsiniz.

Düzenli uyku
Yaşınıza müsait uyku zamanını kesinlikle nitelikli olarak programınız. Sürekli bölünen ve değişik saatlerde oluşturular uykular metabolizmayı olumsuz tesirler. Düzenli ve nitelikli uyku kilo vermek için kesinlikle gerekmektedir.

Bol su içmelisiniz
Vücut işlevlerinin derli toplu olarak çalışması için su en mühim kaynak. Düzenli içilen su hem sağlınızı savunuyor hatta metabolizmanızı harekete geçiriyor. Hem de su içmek belirli bir müddet aç olmama hissi sunarak, beslenmenizi de denetim altına almanızı sağlar.

Soğuk su ile duş
Soğuk suyun olumsuz tesir oluşturduğu bir rahatsızlığınız yoksa soğuk su ile duş alabilirsiniz. Soğuk suya etki altında kalan beden kendini ısıtmak için enerji harcar ve bundan dolayı metabolizma döneme girer.

Düzenli beslenin
Öğünlerinizi atlamadan beslenme uygulamanıza müsait bir biçimde beslenin. Öğün atlamak metabolizmayı yavaşlatabilir, aç kaldığını hisseden beden daha düşük enerji tüketmeye çalışır ve metabolizma natural olarak yavaşlar. Güne sıhhatli bir kahvaltı yaparak başlayın ve yeşillikleri yanınızdan ayırmayın. Sebze çoğunluklu beslenin, ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçının. Aynı vakitte kahve de metabolizmanın süratlenmesı için olumlu tesirler gösteren bir meşrubattir. Kahvenin tetiklediği bir rahatsızlığınız yoksa kahve tüketmeye özen gösterin. Kahvenin olumsuz tesirlerini ortadan kaldırmak için içtiğiniz kahvenin İki katı kadar su tüketmeniz yararlı olacaktır.