Dünyayı Korkutan Hastalık: Koronavirüs

0
510

Bugünküün korkutan hastalığı, koronavirus yüzünden yüzlerce insan ölüyor. Bu hastalık Avrupa’da birçok ülke de görüldü. Bu ülkelerin adedi 55’e ulaştı. Hızlı bir biçimdede yayılmakta olup Dünya çağındaki hasta adedi 78 bin seviyesinde.Bunun yanı sıra ölü adedi ise son açıklamalara göre 2 bin 801 seviyesinde. Bu hastalık sebebiyle acil hal ilan edildi.

Koronavirüs nedir?

Bazi hayvan çeşitlerinde ölçülen bu virüs (kedi, deve, yarasa). Büyük bir virüs ailesidir.Hayvanlar arasında dolaşan bu hastalık, bazen gelişerek insanlara geçer. Fakat bugünümüzde, insandan insana bulaşabilme özelliği kazandı. Çin’in Wuhan kentinde meydana çıkan bu hastalık, canlı hayvan mağazasını ziyaret edenlerde görülmeye başlandı.

Koronavirüs hastalığının bulguları nelerdir? Ne halde hekime başvurmalıyız?

Düşmek bilmeyen yüksek ateş, öksürük, titreme, beden ağrısı, baş ağrısı, ishal, mide bulantısı, ishal ve soluk almada zorluk çekildiğinde en yakın sıhhat kurumuna gitmek gerekiyor. Sıhhat kurumuna gittiğinizde, bu sendromların ne vakitten beri bulunduğu sorulur, koronavirüs hastalığında kuşku edildiğinde lüzumlu testler yapılır. Çıkan neticela koronavirüs olup olmadığı anlaşılır. Bu sırada kuşkulenilen hasta basınçlı odada, gözlemde tutulur. Daha gelişmiş halde ise insanlardan son derece uzak durması tavsite edilir.

Coronavirus’e yakalanmamak için alınabilecek önlemler nelerdir?

Coronavirüse yakalanmamak için; ellerinizi içerisinde alkol içeriği tespit edilen temizlik gereçlerila doğru bir biçimde yıkamalı, elinizi tuttuğunuz kapı kulplarını, evinizi sirkeli su ile silmeniz, kalabalık bölgedan kaçmanız, hapşurduğunuzda tek kullanımlık mendile yoksa dirsek içinize hapşurmalısınız. Olabildiğince toplu bölgelarda bulunmamaya çalışmalısınız.

Coronavirus şimdiye kadar hangi ülkelerde tespit edildi?

Coronavirus şimdiye kadar birçok ülkeye yasenedı. Ve önüne geçilemiyor. Çok kuvvetli bir hastalık olan coronavirus, Japonya, Güney Kore, Çin, İtalya, Singapur, Tayland, Malezya, ABD, Avustralya, Vietnam, Almanya, İngiltere, Kanada, İran, İspanya, Belçika, İsveç gibi birçok ülkede yasenedı.

Coronavirus Türkiye’ye geldi mi?

23 Şubat’ta coronavirus sebebiyle Türkiye’de sınır kapıları kapatıldı. Coronavirüse yakalanan ülkelerden ziyaretçi kabul durdu, uçaklar uyanmadı. Bu kararlar neticesi, başka ülkelerde ki Türkler ülkelerine dönmek istedi. Bindikleri uçakta koronavirüsden kuşku edildiği için Ankara ya getirildi. Sıhhat ekipleri özel kıyafet ve maskeleriyle, ambulansla kuşkulileri Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesi’ne getirdi. Şimdiye kadar Türkiye’de diğer bir haber gelmedi.