Fregoli ( Binbir Surat ) Sendromu Nedir?

0
501

Fregoli ( Binbir Surat ) Sendromu Nedir?

Fregoli belirtisi inanılmaz bir fikir kuvvetine bağlı olarak meydana çıkan bir psikolojik hastalıktır. Fregoli belirtisi değişik biçimlerde meydana çıkabilmektedir. Kişi kimi zaman takıntılı bulunduğu bir bireyin yüzünü değişik insanlarda görürken kimi zaman de her insanın olmasından değişik bir kimliğe ve değişik bir yüze mevcutna inanmaktadır. Bu hastalığa bulunduran şahıslar büyük bir paranoya içindedir. Çkısmında olmayan şahıslari var gibi hayal ederek ovar olan kişilerinde kötü amaçlı kendine ve etrafa zarar verecek kılık değiştirmiş şahıslar bulunduğuna inanmaktadır. Kendisine zarar vereceğini düşündüğü bireyin kim bulunduğunun ehemmiyeti yoktur. Hasta olan şahsa göre karşısındaki şahıs bambaşkası olarak görmekteyizdir. Sürekli olumsuz fİkirler içinde büyük bir sanrı yaşam sürdürmektadır. Fregoli belirtisi olan fertlere göre onlara her an her kısımdan bir zarar geleceği duygusu hakimdir.

Fregoli Sendromu Sebepleri

Fregoli belirtisi birçok bilim adamı doğrulusunda üstünde çok çok tetkik oluşturular ve çok çok çabuk hazırlanan bir aksilikdur. Fakat bu hastalığın sebepleri hakkındaki net bir yargı bulunmamaktadır. Bazı bilim adamlarına göre Fregoli belirtisi beyinde meydana gelen hasarlara bağlı olarak meydana çıktığı savunulmaktadır. Fakat birtakım bilim adamlarına göre de tamamıyla bireyin hafızasının oynadığı psikolojik bir aksilik bulunduğu öne sürülmektedir.

Fregoli belirtisinin en süregelen gördüğünüz şahıslar genel olarak taciz veya cinsel istismara uğramış şahıslardir. Bu fertler uğradıkları bu hücum neticesi büyük bir çıkmaza girerek herkesi kendine taciz edecek şahıslar olarak görebilirler veya herkesi kendilerine taciz eden şahıs olarak görebilirler. Hem de Fregoli belirtisi aşırı duygusal olan insanlarda daha fazla görmekteyizdir. Bu belirti çok süregelen görülen bir hastalık değildir. Fakat tekrar de çok çok örneği de vardır.

Fregoli Sendromu Tedavisi

Fregoli belirtisi kolaya alınamayacak kadar çok ciddi bir aksilikdur. Tedavi edilmediği prosese kişiyi intihara kadar götürebilir. Kişi kendi dünyasında o kadar büyük bir hayal dünyasında yaşar ki bu hayal dünyasında ki olumsuzlukların önüne geçemez. Bu hastalık için kesinlikle klinik bölgeında eksper takibinde tedavi olunması gereklidir. Çünkü fertler bazı zamanlar etrafına zarar verecek derecede saldırgan olabilir.