İyi Bir Uykunun Yolları

0
704

Günlük yaşamın koşuşturmacası içinde uykusuzluk veya iyi bir uyku uyuyamamanın yorgunluğu günlük yaşamımız ve iş yaşamımızda en büyük sorunlarımizden biri durumuna gelebilir. Çünkü iyi bir uyku çekmenin konumunu tutabilecek hiçbişi yoktur. Farkında olmasak bile hayat tipimız, gerilim gibi nedenler verimli bir uyku uyumamızın önüne geçerek uykusuzluk, yorgunluk problemleri ile boğuşmamıza sebep olur.

Ne kadar verimli bir uyku uyuduğumuz fazlası vakit ne kadar uyuduğumuzdan daha mühimdir gerçekten. Peki verimli, güzel bir uyku uyumak için ne yapmalıyız?

1- Aç uyumayın

Dolu bir mide ile uyumaya çalışmak kuşkusuz rahatsızlık vericidir ve yine uyanmanıza, hazımsızlık, mide yanmasına yol açabilir. Fakat, boş bir mide ile aç bir biçimde uyumak da kan şekerinizi çok çabucak düşürebilir. Hem de açlık hissi uyumanızı zorlaştıracağı gibi yine uyanmanıza da yol açabilir. Uykunuzun bölünmesi de yetersiz bir uyku uyumanıza sebep olan faktörlerden bir tanesidir.

2- Vücudunuzu esnetin

Sadece uyur iken yeni kalktığınızda değil, uyumadan evvel de bir müddet esneme hareketleriyle kaslarınızı esnetin. Yaptığınız olayler kaslarınızı gevşetecek ve bedeninizi rahatlatacaktır. Sadece kısa vakitli esneme hareketleri yardımıyla dahi bedeninuzda sençabuklenen endorfin eşliğinde, sakinleşecek ve iyi bir uyku çekmeye hazır olacaksınız.

3- Zihninizi boşaltın

Herdurumda durdurmakta en fazla zorlanılan, en fazla rahatsızlık veren şey, yatağa girdikten sonra aklınızda görünen, uzayıp giden ve önü alınamayan fikirlerdir. Gün boyu zihninizi dolduran fikirleri başınızdan atmadan uyumaya gittiğinizde tam da karşılaştığınız netice budur. Bu, hem uykuya dalmanıza izin vermez hatta gerilim yaratır. Bir vakit sonra uyuyamamanın kendisi size rahatsızlık vermeye başlayacaktır.

Zihninizi boşaltmanın birçok yolu bulunmaktadır. Meditasyon yapılabilirsiniz, kitap okumak da zihninizi diğer bir doğrultua odaklayacağı için yararlı olacaktır. Ya da üstüne ilgisinizi topladığınız herhangi bir uğraş da buna yardım edecektir.

4- Uyumadan evvel ışıklardan uzak durmaya çalışın

Şimdilik yatmaya bile hazırlanmadan saatler evvel maruz kaldığınız, evinizdeki veya dışarıdaki kuvvetli ışıklar o gece uykunuzu tesirleyebilir. Çünkü bedenimiz biyolojik saatini hormonlarla ayarlar ve bu biyolojik saat ışığa karşı titiztır. Yani bedenimiz uyku saatlerini bir nevi ışığa göre ayarlar. Elbette burada yatış ve kalkış saatlerinizin derli toplu olması da mühim bir rol oynayacaktır.

5- Cep telefonu, bilgisayar ve televizyon gibi aygıtlardan uzak durun

Bu aygıtlar karşısında eş zamanlı çok sayıda şeyi düşünmeye alışırız. Bu tam anlamıyla uyku düşmanı olan bir zihinsel etkinlik sasenesir. Hem de incelemeri göre bu aygıtların ekranlarının yaydığı mavi ışığın insanın gün içerisindeki fikirlerini sürdürmesini sağladığı düşünülüyor. Bu da uykuya dalmayı zorlaştıran bir faktör olacağından, uyumadan bir müddet evvel bu aygıtları kullanmayı bırakmanız güzel bir uyku uyumanız için mühim gözüküyor.

6- Kafein alımını sınırlayın

Çay, kahve gibi meşrubatlarde yoğun oranda tespit edilen kafein, zihninizi ve bedeninizi uyararak sizi daha iyi ve daha dinç hissettirebilir. Hatta sabahları kahve içmeden uyandığınızı hissedemiyor bile olabilirsiniz. Fakat kafein alımına da son derece ilgi etmeniz lazım olur. Çünkü gün içerisinde aşırı kafein alımı ve uykuya yakın zamanlarda kafein alımı uykuya dalmanızı zorlaştıracak ve nitelikli bir uyku uyumanızı önleyecektir. Hem de kafein, kuvvetli bir ikazcı bulunduğu için gün sonuna doğru kalp çarpıntısına bile yol açabilir.