Soğuk havanın kalp sağlığı üstündeki mühim etkisi olduğunu biliyor musunuz? Soğuk hava, bedeninizi sıcak tutmak için kalbin daha çok çalışmasını sağlar ve bu nedenden dolayı daha çok oksijen gerektirir. Soğuk hava, bunun yanı sıra kan dolaşımını tesirleyebilir, kan akışını kısıtlayabilir, damarların sıkılaşmasına yol açabilir ve bu da kalp krizi tehlikesini artırabilir. Hem de, incelemeler soğuk algınlığının kalp krizi ve felce yol verebilecek kan pıhtıları oluşma tehlikesini artırabileceğini işaret ediyor. Aşağıdaki yolları tecrübe ederek kış mevsiminde kalp sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Vücut Sıcaklığınızı Koruyun

Kış mevsiminde kalp sağlığınızı güvenliğini sağlamak için beden ısısınızı güvenliğini sağlamak oldukça önemlidir. Soğuk havalarda yeterli olduğunu düşündüğü kadarı ile içeride kalmaya ve sizi sıcak tutacak giysiler giymeye özen göstermelisiniz. Soğuk yiyecek ve meşrubatlarden kaçınmalı ve daha fazla sıcak yemekleri tercih etmelisiniz. Sıhhatlı bir beslenme alışkanlığı edinmeli ve kan yapıcı yiyecekler tüketmeye ağırlık vermelisiniz.

Gripten Korunmaya Çalışın

Grip, ateş ve üşüme gibi detaylı semptomları tespit edilen ve kalbin daha süratli atmasına sebep olan bir hastalıktır. Kalp atışınızın süratli olması ise oksijen yönünden varlıklı bir kana gereksinim duymanıza yol açar. Grip, bunun dışında düşük tansiyona meydan veren dehidrasyon oluşumunu tetikleyebilir. Bu olumsuz değişimler kalp krizi geçirme ihtimalinizı artırabilir. Hem de, grip sebebiyle kalbinizin kalp pompalama fonksiyonu ciddi biçimde tehlikeye girer ve neticesinde kalp yetmezliği ortaya gelebilir. Bu sebeple, kış mevsiminde gribe yakalanmamak için önlemlerinizi alarak kalp sağlığınızı korumaya çalışmalısınız. Gripten korunmak için her sene kış mevsiminden evvel grip aşısı yaptırabilirsiniz. Hem de, grip aynısı açıklanan hissediyorsanız, bol oranda sıvı almaya, dinlenmeye ve hekiminize muayene olmaya özen göstermelisiniz.

Mevcut Kalp Problemlerinız Varsa Tedavi Olun

Önceden bir kalp rahatsızlığınız varsa ya da yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve diyabet gibi kalp hastalığı riski taşıyorsanız kış aylarında ilgili olmanız lazım olur. Genellikle, 65 yaş üstü fertler kış aylarında daha savunmasızdır. Bu sebeple kış mevsimi evvel sahip olunan kalp probleminiz için kesinlikle tedavi olmalısınız.

Tansiyonunuzun Aşırı Yükselmesini Önleyin

Tansiyon genelde kış aylarında daha yüksektir. Çünkü, düşük sıcaklıklar kan damarlarınızın daralmasına sebep olur. Yüksek tansiyona sebep olan birtakım etkenler bulunmaktadır. Damarlarının sıkışmasına ve kan basıncının artmasına sebep olan soğuk hava, kan dolaşımının yükselmesinı süratlendirabilir. Hem de, kış mevsiminde D vitamini civarı fazlalıkla düşüktür. Kandaki düşük D vitamini civarı de tansiyonunuzun artmasına yol açabilir. Öte yandan , fiziksel hareket etmemezlik de kışın yüksek tansiyondan mesul bir başka etkendir. Tansiyonda yaşanan bu farklılıklar 65 yaş ve üstü şahıslarda daha sık görülür. Bundan ötürü, tansiyonunuzu daima denetim altında tutmalı ve aşırı yükselmemesi için tedbirler almanız gerekiyor.

Sıhhatlı Beslenin ve Düzenli Egzersiz Yapın

Sıhhatlı beslenme ve derli toplu egzersiz kışın yüksek tansiyonu önleyeceği gibi kalp hastalıklarına karşı korunmanıza da yardım eder. Eğer yüksek tansiyon sorununuz varsa kan basıncınızı denetim altında tutmak için derli toplu olarak antihipertansif ilaçlar almanız gerekiyor. Kış aylarında tansiyonunuzu dengeleyecek bir beslenme alışkanlığı edilmelisiniz. Bu sebeple; yağ seviyesi düşük olan sebze, meyve, tam tahıl, yağsız et, grups hayvanları ve balık gibi yiyecekleri bol oranda tüketebilirsiniz. Hem de, her gün 30 – 45 dakika kadar egzersiz yapmalısınız. Egzersiz gerçekleştirmek kan basıncınızı dengeleyerek kalp hastalıklarından korunmanızı sağlayacaktır.