Kuru Meyveli Diyet Tarifleri

0
634

Lif varlıklıi kuru meyvenin yararları saymakla bitmez. Genellikle kış aylarında mutfakların olmazsa olmazı olan kuru meyveler diyetisyenlerin tavsiye ettiği diyet listelerindeki mühim bir ara öğündür. Vaktinde toplanan yaş meyvenin bünyesindeki %90 oranındaki suyun -20 seviyesine düşürülmesi ile elde ettikleri kuru meyve içerdiği su sayısının düşük olduğundan ötürü bozulmaya neden olabilecek mikroorganizmalar gelişip çoğalamamakta, şeker miktarları yükselmekte ve daha sağlam olmaktadır. Vücudu yüksek antioksidan özelliği ile serbest radikallere karşı koruyan kuru meyveler deva deposudur. Kurutulmaya İdeal olan meyveler yaban mersini, elma, ananas, armut, çilek, vişne, üzüm, kayısı, dut, mango, muz, kivi ve eriktir. Kuru mevyelerin en mühim yararı aşırı derecede C vitamini içermesine bağlı olarak bağışıklık düzenini korumasıdır. Gıda değerleri göz önüne alındığında en yararlı kuru meyveler kayısı, incir, erik ve üzümdür.

Kuru Meyveli ve Yulaflı Tatlı

Kuru incir, kuru kayısı, kuş üzümü, büyük kenarlmış badem içi ve fındık, yulaf ezmesi iyice çırpılmış yumurta ile karıştırılarak 180 derece olan fırında 17-20 dakika aralığında pişirilir. Soğuduktan sonra diyet bar tüketilmeye hazırdır.

Ev Yapımı Müsli

5 Dakika kısık ateşte kaynatılmış pekmez ve bal (bal yerine istekya göre Hindistan cevizi yağı, eritilmiş tereyağ olabilir) ufak parçalara ayrılan kuru meyveler, yulaf ve badem ile karıştırılr200 derece fırında 20 dakika pişirilir. Soğutulduktan sonra ufak parçalar şeklinde ufalanarak ağzı kapalı, cam bir kavanozda saklanır ve kurabiye ve keklerde kullanmak mümkün, cips gibi tüketilebilir ya da her sabah süt ile tüketilebilir.

İncir Uyutması

Yıkanıp birkaç dakika suda bekletilmiş ve ufak zar biçiminde dilimlenmiş kuru incir, mayalama ısısına gelmiş sütle yaydırılır, el doğrama aletiyle parçkısmır. Kuplara eklenilen tatlı üç saat oda sıcaklığında bekletilir. Buzdolabında saklanılan tatlı cevizle servis edilebilir.

Muzlu İncirli Kurabiye

Suda bekletilmiş parçalanmış kuru incir ve muz robatta kıvamlı hamur durumuna dönüştürülür. 12 eşit parçaya ayrılan hamur 180 derecelik fırında aşağı yukarı 20 dakika pişirilir. Dinlendikten sonra tüketilmeye hazırdır.

İncirli Top

Kuru incir ve fındık robot sayesinde macun durumuna getirilir ve petibör bisküvisiyle, tarçınla yaydırılır. Hamurdan koparılan parçalar avuç içerisinde yuvarlanarak top durumuna getirilir. rendelenmiş Hindistan cevizi ve file antep fıstığına bulanarak servis edilir.

Kakaolu Grona Bar

Üzüm suyu, yulaf, kuru üzüm, büyük çekilmiş ceviz içi, kabak çekirdeği içi, susam, kuru incir, bal ve kakao karışımı dikdörtgen biçiminde kesilerek 180 derece fırında 20 dakika pişirilir. Ardındanısı 20 dereceye düşürülerek fanlı ayarda 5 dakika bekletilir. Ilıdıktan sonra kullanılır.